Natuke rasedusega seotud rahast.


Natuke infoks neile emadele kellel plaan rasestuda ja kui see plaan jääb sinna mai kuni juuli, siis sünnituspuhkusele (dekreeti) peaksite te jääma jaanuaris. Muidu pole midagi, aga rohkem on see suunatud neile kel majanduslikult kõige paremini ei lähe ja pole võimalik korralike sääste koguda, sest seal jäetaks teid nälga. 
Kuna mina sünnitan märtsis ja töö oli mu beebile ohtlik, pidin ma jääma haiguslehega koju. Muide, kui teil on plaan rasestuda ja teete ohtliku tööd, nt puutute kokku keemia, kõrguse, elektri, päästmise, vibratsiooni, lärmi või muu loodet kahjustava teguriga, siis tasub uus töö vaadata, sest haiguslehele jäädes muudab see teie vanemahüvitise minimaalseks. Seega beebi planeerimine tuleb ikka nii läbi mõelda, sest õnnelikust sündmusest võib majanduslik katastroof, meie laste sündi toetavas riigis saada. Sest lehele jäädes saate te oma ametlikust palgast 70% ja sellest lähevad maha maksud, kedagi ei huvita, et võid elada kuid ilma miinimumpalgata, sest miinimumi teenides saaksite te oma palganumbrist kätte vaid poole ja alati on haigekassal õigus 30p hiljem maksta (jumal tänatud, et tööandjad nii teha ei saa). ;) No ja siis kui jääte veel sünnituspuhkusele kus kantakse teile 4 kuu raha (see arvestatakse eelmise aasta keskmisest ja sinna lähevad teil ka kõik haiguslehed sisse), siis jaanuaris teile teie raha ei kanta, see võib tulla teile kas veebruaris või hoopis märtsi alguses, seega veab kui raha enne last saad, ka siis on 30p aega teile tasuda.. mis sest, et mõeldud 4 kuu rahaks.. aga võib kokku kukkuda kolme peale. Aga rõhk on sellel ju, et ära pead suutma elada selle rahaga 4 kuud.. mis sellest, et kätte saad sa selle 30p hiljem ja keegi sulle kuupäeva ega kuud ei ütle, et millal see raha tulla võiks ja kui ka sina oled see sama õnnistatud inimene nagu mina, et olid töövõimetuslehel, sest töö oli ohtlik, siis pead sa 2 kuud toime tulema selle ühe 70%se palgaga, millest maksud lähevad maha ja kätte saad sa umbes 45% palgast.


Väga paljud pahandavad, et kuidas sedasi laps planeeriti, et rahaga kitsikusse jääd, aga ka meie pere ei arvestanud sellega, et ma pean varem koju jääma ja et sünnitushüvitis võib nii pikalt viivituda. Ma ei sure selle pärast nälga ja ma ei kirjuta selle tõttu, et nüüd midagi kohutavat sellest oleks, aga kellelgi teisel võib olla ja ma pole nii kitsa silmaringiga ega enesekeskne, et sellest siiski probleemi ei näeks. Minul jääb arvatavasti minemata 4D ultrahelisse, sest see oleks natuke liiga suur luksus praegu kui minu sissetulek on teadmata ajaks katkenud. Ja pannes ennast haamri alla, sest paljud laristavad ka mehe raha, siis meil on poolühine rahakott. See tähendab seda, et mina ei tea palju tal seal on ja tema, et palju minul on. Kui süüa on vaja, siis helistad sellele kellel linna asja ja tema toob toidumaterjali, maksud ja maksed on pooleks ning kütust autosse paneb see kes istub sinna viimasena ja näeb, et seda tankida oleks vaja, ei ole seda, et ma marsin tuppa, viskan mehele võtmed ja käsin tankida. Me ei aruta, et kumb ostab lapsele kombe või talvesaapad vaid see kes avastab, et kas hakkab väiksemaks jääma või pole lapsele mugav, siis üldiselt tema tellib või ostab uue. Niipalju me ikka vaatame ja arutame, et kõigile uus ese meeldiks ja poleks lihtsalt hangitud asi ja lapsele ebamugav. Seega meie peres pole seda lauset, et kallis, ma tahaksin seda endale, kas annaksid raha või kuule mul nüüd pole raha, anna mulle, mis ei tähenda, et teine ju ei annaks, meil pole üldiselt vaja teise käest küsida. Meil mõlemal on oma raha, aga ühised kulutused ja mured. Seega ma ei arvesta oma mehe rahakotiga hetkel, näen seda, et minu ots-otsaga kokku tulemine enam ei suju, sest maksud on ikkagi nagu palga järgi paigas, aga mitte sellise kokkutõmbe järgi mis nüüd aset leiab. Seega minul on häirekell peas. Ma olen ALATI ise hakkama saanud, ALATI oma kohustused ise täitnud ja ALATI suutnud ette mõelda. Tänu sellele tulin ma toime kolm kuud ülitillukese sissetulekuga haigekassa poolt, kuid sünnitushüvitise viivitusega ma arvestada ei mõistnud ja see tekitab stressi. 
Vb ongi minu viga ja ametnikud võivadki saata vabanduskirja ning selgituse, et raha seisab maksu ja tolliamati taga, kes omakorda väidab, et haigekassa taga ning keegi ei tea kas raha tuleb järgmise nädala, kuu või enama aja pärast. Kahjuks minu vabanduskirja, et mul jääb sellel kuu vesi või elekter maksmata ei taha keegi arvestada, tulevad viivised ka kaasa ja palju õnne sulle siis. 

Minu jutu point oli siis see, et isegi kui sa saad normaalset palka, siis ei pruugi see sind beebiootuse ajal aidata. Kui sa omad siiski ideaalset tööd on teine lugu, aga ka siis võib rasedus su rivist välja lüüa. Nt emotsionaalselt vajud raskesse seisu, su jalad tursuvad väga üles või kimbutab sind mõni muu rasedusaegne vaevus.
Igal nurgal on ootamatuseid, seega kurjad hääled kel lihtsalt vedanud, hoidku suu kinni. 

Kui sind huvitab mida noore emana ja rasedana seadustest teadma peaks, siis infot saab ka SIIT


Kommentaarid

  1. Samuti kõigile infoks kes alla miinimumi teenivad, need ei saa üldse sünnitushüvitust/ dekreedirahasid, sest nende eest tasutud sotsiaalmaks oli alla miinimumpalga, seega ei maksta isegi mitte teenitud keskmise järgi, vaid MITTE MIDAGI !!

    VastaKustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Armastuskiri

Tasuta nänni ja natuke raha!

Natuke titejuttu. Platsenta emaka eesseinas.