Mida võiks teada kui beebi ilmale tuleb


Mäletan, et kui ma olin esmarase, siis oli suur paanika see väike roosa ja soe inimene oma kätele saada. Ma teadsin ju, et olen rase ja aimasin ka ikka, et ta on väike ja minust sõltuv. 
Kahjuks on alati midagi üllatus, vahel hea, vahel halb ja kuigi sulle siis kohapeal sellest räägitakse, on ta ikkagi justkui peale sündmust saabunud info. Nt see beebikaka, esimene kaka tuleb päris kiiresti peale sündi ja üldjuhul saad sa selle juba haiglas oma lapse pepult maha pesta. Paljud emad ehmatavad, sest see on süsimust või pigem ülitumepruun/roheline. Teiseks on see nagu pigi, sa lihtsalt tunned, et pesed enne naha maha lapsel kui kaka ära tuleb. Õnneks see kaka ei haise, ausalt, see lihtsalt lehkab. Teiseks pole lapsel midagi viga, lihtsalt paljud tunnevad alguses paanikat, et mis see on, kas veri või midagi on halvasti, aga ei ole, see on maos olnud lootevesi ja jäägid mida ta on kõhus oldud ajal alla neelanud ja tema seedimine on järelikult täiesti korras kui see kaka 2 esimese päeva jooksul ilusti välja tuleb. Kakast saab lugeda ka siit. Sellel viitel räägib ka kakamise tihedusest ja pissimisest. Kui laps vanem on, siis võib suure üllatusena tulla, et paar päeva jääb kakamine vahele, kuid siis pole ka paanikaks põhjust, sest seda juhtub pea igal kolmandal beebil. 


Siis on see söötmine ja vahepeal hingamise ''unustamine''. Nt sööb ja sööb ja siis on paus isegi hingamine lakkab. Pole hullu, paanika pole nagunii kunagi lahendus, seega jälgi nüüd teda, kõdita suunurgast, küll jälle meelde tuleb. Laps õpib ja püüab kohaneda uue maailmaga ja nii kaif on ju ema piim, lähedus, soojus ja piima maitse, et võtab lausa hingetuks. :D Teine asi mida nad teha oskavad on selle piima kurku tõmbamine (esmaabi 1 , 2 , 3). Ausalt, kui Markus väike oli, siis jumal tänatud, et mul on funktsioon: õnnetus-tegutsemine-hirm-paanika. St, et ma tegutsen kohe ja hiljem kui kõik korras tuleb alles paanika kallale. Õnneks on siis juba asi korras ja paanika paneb ka kiiresti plehku, aga deem, ma räägin, et oleks seda varem teada tahtnud, et nii võibki juhtuda. Kuna ma pole see pea laiali inimene kunagi olnud, siis ei taha ma ka kohe haiglasse tormata, aga tunne on küll selline, et roniks küüntega lakke ja nutaks seal lambi taga. Seega.. kuna seda ka juhtub, siis pole ka hullu, tal see lukk on nii ees, et kui juba piim kurgule lähemale liigub ja ta pole varakult neelatanud (ahnitseb), siis kaitserefleks ajab ta läkastama, kui hingetuks võtab ja sa näed, et silmad ringi kilavad (luban, et tunnete selle olukorra ära), siis istuli/põlvili, laps üle põlve, mööda jalga allapoole, pea põlvest alla rippuma, löö abaluude vahele (arvan, et selleni sa ei jõuagi) ja ausalt, ta juba saab ise hakkama siis. Või saab ta juba siis hakkama kui sa ta kätega pea allapoole kallutad, keha vertikaalses asendis. Kõlab hirmsalt? Alguses ongi ja ma ei saa öelda, et ma nüüd ju räägin teile, jääge rahulikuks. Meil juhtus seda tihti, et ta kurku ahmis, seega olin ma lõpuks nagu vana rahu. Samas pead ikkagi valvas olema, alati ei ole sellel lihtne seletus ja sul on ju võimalik alati mõne lastearstiga konsulteerida, helista ja uuri, üldiselt suunavad nad ikkagi kontrolli, sest suuline seletamine ei anna kindlat tulemust. Teisalt, kui sa näed, et su last midagi ei vaeva, siis käid sa ka iga kuu teda ju perearsti juures mõõtmas ja kaalumas, küsi sealt. On ka 24h perearsti nõuandeliin 1220.
Infacol on uus toode mida ma ei proovinud Markusel
Väidetakse, et pidi olema hea ja aitama. Kui vaja siis
alati tasub proovida
Siis võivad beebil mõnenädalasena tekkida gaasivalud (väidetavalt poistel on suurem tõenäosus). Minul oli laps tohututes valudes ja seda 4 ja peale kuud. Seega saime me lapsega valust nutta küll ja veel. Seega nuttis ta ennast krampi ja vahel nii hullusti, et vajus nagu minestusse väsimusest. Teistel juhtudel röökis ta mitu tundi kuni verevalumid naga alla tekkisid. Kiirabi ja arstid väitsid, et kõik on hästi ja kui 3 kuuseks saav on piin läbi. Kõik rohud said proovitud, soojakotid, õlimähised, mashaas (ära tee seda siis kui ta juba valudes nutab vaid mõnda aega (30min) peale söötmist. Lihtsalt kui sa kätega ta gaasimullile pihta saad, siis seda valu ei soovi ma vaenlasele ka. Võin öelda, et soojakotid leevendavad, ka oma kõhule kõhule asetamine on abistav. Kui sa ise endast välja lähed, anna ta kellegi teise hoida, siis tunneb ta juba ka sinu valu, mis on tema nutust tingitud. Ma tean, et siis tunneb ema ennast kasutu, abitu ja hädisena ning kõige vähem tahaks ta last ära anda, aga see aitab, sest tal on vaja kindlat kätt ja rahuliku meelt kes talle valu ajal toeks on. See ei muuda sind aga halvaks emaks, oled tugev ema kes mõistab, millal on õige aeg ohjad üle anda ja ennekõike oma kõige kallima huvides. 
Muide.. mingi hetk kakab beebi nii palju ja see on nii vedel, et hea on teada taskutega mähkmetest. Nt osadel on seljataga selline osa vastu peput mis ülevalt alla tagasi keerab, et kui kakat liiga palju, siis ei voola kohe bodysse. Teiseks võivad tekkida mähkmelööbed, seega on hea teada sutocrem määrdest ja pepupuudrist. Puuder hoiab naha kuivana, aga sudocrem on selline rasvane määre mis ei lase pissil hiljem lööbe peal kipitama hakata. Teine mida saab panna ja lasta siis palja pepuga olla lapsel on bepathen plus (roosa kriipsuga), saab ka katkistele nibudele panna.

Sina


Sul on peale sünnitust tükk tegemist oma alumise otsa ja beebiga kohanemisel. Tore oleks kui esimese lapse puhul teataks ja tuntaks sind ja antaks sulle rahu. Kohutav on kui jõuad beebiga koju ja miljon külalist üllatusena ootavad ja teda oma kätte rabavad, sina oma lõhkise hargivahega ühe ja teise juures edasi keksides, et oma laps tagasi saada. Ehk aitab kui mehega sellel teemal rääkida, et ta teaks sulle toeks olla. 
Beebi on uus tegelane, sa tahaks üksikule saarele temaga sõita, et siis aru saada mida ta ja millal vajab, et siis ise endas kindlust kasvatada, alles siis julged sa teda teistele usaldada kui ennast juba usaldad. Seega pole sa hulluks läinud, oled emaks saanud. Ja kui keegi teine sind ei mõista, mina mõistan. (Ja jah, ma tean, et on erandeid kellele meeldib kui kõik ootavad ja talle meeldib melu ja olla selle hetke suur staar). 
Ma veel ei tea sellest jalgevahe vahenditest midagi, ma ise kasutasin vaid värsket õhku sinna augu pihta, aga olen kuulnud, et on ka bionect silverspray, mis pidi tõhus (kibe) olema. Aga ma arvan, et kõik elame üle kui tahame inimese moodi istuda ja astuda. Seega, anna võimalikult palju õhku, pane peale rohtu, kui hullult verd ei tule, siis ära sidemeid pane ööseks. 
Sidemetest niipalju, et võta endale 5tk ja lapsele mähkmeid igaks juhuks paar 2-3tk haiglasse kaasa. Üle ei tasu pingutada, kui kauemaks sisse jääd, siis pole vast haiglates apteekidest puudust. :) 
Teiseks, sul lekib piima kui emakas kokku tõmbab/laps nutab/naerab/erutud/ehmatad, seega rinnapadjad, ma ei tea veel milline kõige mõistlikum oleks, aga tean, et Mallukas on oma blogis parimad padjad välja toonud, tal ju teine väike alles sündinud. Temal ka tuli see silver spray. 
Peagi võib juhtuda see tore asi, et alati beebi pole õiges asendis, vale toitmisvõte või on sul lihtsalt ülitundlikud rinnad ja nibud lähevad lõhki, seega oleks hea kui oles salve ja kreeme neile. Nt soovitati mulle purelani, selline paks võie, aga kas toimis? Ma ei tea, mul oli nii valus ja nii pikalt, sest laps sõi ju megatihti. Teine mida ma veel peale panin oli bepathen kreem, kuna ma kunagi ostsin endale tatoo peale, siis oli mul kodus olemas, see aitas küll. :) Kui on roosa kriipsukesega, siis saad ka beebipepule seda määrida lööbe või ärrituse puhul. Üleüldse on beebi haavakestele see hea toode. 
Nibusi võib ka omaenese piimaga määrida, sest ka see aitab ja samuti palju õhku. 
Peale sünnitust võivad tekkida ka külmavärinad, vapped. Oled nõrk ja verd kaodanud ning see on loomulik, ebamugav, aga loomulik. Sul on hormoonid laes, sa nutad vast ns ja e tea ise ka kas õnnest või kurbusest. Sul tulevad kodus paanikahood, aga need suru alla, sul on midagi suurt seljataga ja kõik saab korda, sa oled hea ema ja kasvatad tubli lapse endale. Alguses ongi ennast raske usaldada ja kõik ajab segadusse. Aga sa saad hakkama, kui sa hirmu toidad, siis võib saada sinust järgmine sünnitusjärgse depressiooni ohver. Ära vannu tunnetele alla, sest mitte keegi ei ole esimest korda midagi uut tehes tark ja osav. Kui sa tunned, et pole ka paari nädala pärast veel sina ise, siis LOE SIIT, JA SIIT (Emotsionaalsed muutused pärast sünnitust)

ÄRGE UNUSTAGE KA LAPSE ISA, KA TEMAL VÕIB TEKKIDA DEPTESSIOON, SEST TUNNEB SUUREMAT VASTUTUST JA TAHAB OLLA PREAM MEES JA SUUREPÄRANE ISA! TALLE VÕIS OLLA RASKE SINU VALU NÄGEMINE JA BEEBIGA KOHANEMINE, KA TEMA ON INIMENE JA EI SUUDA ALATI KALJUKINDEL OLLA! 

Beebile on head hõlmikbodyd, või laia peaaugukesega, sest beebil on ju pea kehaga võrreldes üpris suur ja paljud esmaemmed kardavad oma tillukest mingitesse riietesse väänata. Mina otsin nüüdki hõlmikuid, sest ausalt, ma vältisin Markusega neid üle pea omasi. Samuti on head kindad, sest valus on vaadata kuidas ta oma pikkade kulliküüntega oma näo katki kriibib, sest kordinatsiooni tal oma käte kasutamisel ei ole. Sa võid need haiglas ära ka lõigata, mina seda ei teinud, need murduvad esialgu ise ära, aga usun, et lapsel on mugavam kui oskad ära lõigata. 
Oh.. ja pole hullu kui talle pepupesu ei meeldi, mul röökis ka nagu ratta peal, nüüde ei saa vannist väljagi. :D 
Uskuge mind, see mida te õigeks peate ongi õige ja alati pole teiste nõuanded õiged. Sisetunne on emadel nii tugev, et kuula seda. Erandeid on nii palju, et ühel hetkel vaatad, et mida jama see Kristel seal blogis ajas, on tal ikka see teine laps või mitte? Ja kui sul polegi beebiga ühtegi muret, sa oled õnnelik ja rõõmus, siis tea, et ma tunnen sinu üle südamepõhjani suur õnne ja rõõmu!

Beebiapteegist rääkis ka Kertu oma blogis.. loe SIIT

Meil olid vajalikud: 
  • saialilletinktuur (enam ei soovitata, aga puhta veega võib nabakönt ikkagi mädanema ja haisema hakata)
  • sudocrem (kannatada saanud nahale, üldjuhul pepule)
  • ninapump (lasin soomest tuua, asendamatu abiline!)
  • D-vitamin (vee baasil)
  • palaviku alandamiseks küünlad (enne kui pepusse torkad, sulata näppude vahel, siis ei rebi ega tee sedasi haiget, lihtsalt ebameeldib lapsele. Hoia sõrme ees natuke, sest kui ikka häirib, siis punnitab välja selle)
  • ninasprei (minul oli väike soolalahus koos aloega, on ka häid taimi mille mahl ajab aevastama ja beebi saab ise nina puhtaks, aga ma nii tillukesele ei julgeks veel panna ma kardan)
  • gaaside vastu rohi (infacoli on soovitatud nüüd)

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Armastuskiri

Tasuta nänni ja natuke raha!

Natuke titejuttu. Platsenta emaka eesseinas.