Kolmeaastase lapse hambad võivadki lagunenud ja aukus olla


Lugesin juba mõnda aega tagasi teemat kus ema oli mures defekti pärast oma lapse esimesel hambal. Armastava emana oli ta häiritud ja saatis pildi, et uurida kas see on auk või lagunemine. Tundis ennast halva emana ja otsis endas vigu mida tegi. 
Alguses kui lugesin ja pildile pilgu heitsin, siis tundus tõesti pigem, et kild oli väljas. No ma ei hakanud süvenema väga ja liikusin oma teemadega edasi. Mingi aja pärast kirjutas mulle sõbranna, kes oli üpris pahur ja küsis, et kas kolmesel ongi loogiline, et hambad lagunevad. Kui ma uurisin, et miks ta seda küsib, siis sain vastuseks, et luges FBs seda postitust mida minagi silmasin. Naersin ja vastasin, et kus ta siis loogiline on, kas ta lapsel hambad siis lagunevad või? Ta mõtles ja vastas, et natuke nagu hambakatt oleks küll kui väga uurinud on. 
Kutsusin mina ka siis lapse enda juurde ise surmtõsine. Uurisin ja puurisin ta suus ringi ja polnud ta hammastel miskit viga. Ilusad valged ja terved kikud nagu lapsel ikka. Eks ikka tekitab ju muret kui väidetavalt see normaalne, et piimahambad lagunevad suhu ära eksole. No ja kuna Markus ka kohupiimast väga lugu peab, siis selles sisalduv suhkur võib ju hambaid rikkuda küll. 
Ma pole mingi paberitega hambaarst, aga viin ikka kindlate allikate kaudu end kurssi, et mis ja kuidas asi on, sest igal emal on oma arvamus ja see ei pruugi mitte teadmiste vaid vabanduste põhjal kujunenud olla. Nt ''kahjutu'' lutipudeliga söötmine. Miks arvatakse, et piimahambad on nõrgad? Sest lapse hambad on ära rikutud juba beebina, siis kui hambad tulid ja lapsed said süüa ja juua mida vanemad heaks arvasid. Mõnel lasti lutipudeli küljes uinuda jne. Kõik see mõjutab hammaste tervist ja nii arvavad paljud emad, et piimahambad on nüüd nõrgemad hambad. Tegelikult ongi NÜÜD nõrgemad, sest varem ei pööratud tähelepanu ja hiljem kui hakatakse nii pesema kui muud tegema, siis tundub, et on ju endast kõik antud ja need hambad ongi lihtsalt ajutised ja nõrgemad hambad. Nad küll on ajutised, aga kas nõrgemad? Ma ei usu, lihtsalt pisemad ja lühikese juurega. 


Seega, ärge otsige vabandusi endale kui kusagil on augud või kaaries. Vb tegite midagi valesti ja siis ongi see koht kus ennast selle osas harida ja teadvustada endale, et kus oli see koht ja aeg mil viga tehtud sai. Sest ehk ei juhtu seda siis enam teise lapsega, aga kui vabandada ennast välja väitega, et need hambad ongi nagu ajutine, nõrk, piimakas ikkagi, siis ei saa sa ise ka targemaks ega ole suuteline teistele nõu ka jagama. 
Olen kindel, et erand kinnitab reeglit ja kellelgi ongi sünnist alates nõrgad piimahambad olnud. Samuti usun, et vahel ei olegi sinust midagi parata, sest asi on geenides. Kuid nt paljud ei tea ja väidavad, et ah pole hullu ja hambaarst ei saa ega tee midagi, sest need on ajutised, siis tegelikult on viiendad hambad ridade lõppudes siiski jäävhambad, need ei vahetu. Paraku ei viitsita tähelepanu lapse suuhügieenile veel pöörata, sest naguinii tegu ju lahkuvate külalistega, siis ei märgatagi, et 4-ga neist peavad nad terve oma elu veel elama. 
Mäletan kui mind pahaselt vaadati kui külapeal lapsel ise hambaid pesin. No kahene peaks ikka seda ise suutma. Jah, ta suudabki harja suus liigutada ja meid imiteerida, aga tegelikult puudub tegevusel täis tedlikus ja pooled hambad saavad harjaga ehk vaid pihta. Seega pesengi ma alati ise üle, olgu ta või kuuene, aga seni kuni ma pole veendunud, et ta seda suudab teha täies mahus, siis hoian ma ta tervisel silma peal. 
Sama rumal oleks ju vaadata viltu vanemale kes oma kümnesele süsti teeb kui tal on suhkruhaigus ja ta peab seda igapäevaselt tegema. Lihtsalt sa jälgid lapsevamena ja oled alati lapsele olemas. Lapse tervis on oluline, olgu see siis küüne all olev probleem, mõni siseorganite või muu kehaline mure, või suuhügieen. Sellest sõltub ka laps tulevikus ja ma ei arva, et see on see koht kus emana pea liiva alla peita. 
Mõistlik on minna aastasega hambaarstile, lasta lapse suu üle vaadata ja küsida nõu ja tekitada küsimustik, et mida teada saada tahate ja saate ka kindla teadmise, kas tegu on nõrkade ja kehvakestega suus või ikka saad näpunäiteid, et aidata need väiksed piimahambakesed korras hoida. 
Seega ... uurige hambaarstilt ja mitte mõnelt suvalisel külatohtrilt. Lapse hammaste kontroll pole tasuline, seega vajab vaid hoolimist ja aega. Sest kui aina vabandusi leida, siis hilja on hilja öelda, et oleks võinud.  

http://kiku.hambaarst.ee/suukool/40278

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Armastuskiri

Tasuta nänni ja natuke raha!

Natuke titejuttu. Platsenta emaka eesseinas.