Kas pean õpetama oma lapse lööma


Minu väike õrnahingeline noormees on ju peagi peagi lasteaeda minemas. Palju on veel õpida, aga palju on ka selge ja teiste lastega klapib üldiselt hästi, sest ta pole kade, ahne, riiakas ja kui miski ei meeldi, siis läheb lihtsalt minema. Paraku aga viimane koosviibimine teiste lastega näitas, et peagi on temast saamas lükata-tõugata laps, sest ta ei mõista pahatahtlikust ja naiivselt peab ka seda mänguks kui keegi teda ümber püüab lükata, teadlikult ümber lükata ja järjepidevalt. Markus vaatab, et ju siis vaja kiiremini kõndida või joosta, see aga innustab teisi takka teda kiusama, sest ta ju ei vihasta vaid läheb eest ära.
Mina kes ma olin oma lapse kasvatusega väga rahul ja õnnelik, et ta on selline sõbralik ja seltsiv laps olen nüüd murest murtud. Tean täpselt mida tähendab kiusamine, sest sa oled teistsugune. Olen seda oma nahal niivõrd palju kogenud, et süda läheb pahaks ja oma lapsele ma seda ei taha. Mitte, et ma tahaks, et temast saab kiusaja, aga kui kahe halva vahel muud valida pole, siis valin pigem selle poole, et tema hakkab kisama, mitte teda ei hakata kiusama. Matan maha oma lootuse, et popp poiss kes püüab kõiki omavahel läbi saama saada. Sest minu emasüda ei kannata mõtet, et keegi teda kisab! Kas minu laps jääb jalgu, sest ta on sõbralik ja ei ole ärahellitatud jõmpsikas kes kõike vaid endale tahab ja midagi ei jaga ning kätega kohe kõik selgeks teeb?
Mu pea on nii paks sellele mõtlemisest. Ma ei osa ka midagi teha, et sellist olukorda vältida, sest ma ei taha, et ta ka kellelegi teisele liiga teeks. Kuid tunnen, et tuleb õpetada vastu lööma/tõukama/hammustama/näpistama. Igal juhul kavatsen küünte ja hammastega oma last kaitsta kui vaja ja siis arvestage, et kui ma olen tubli ja mõistev, siis emalõvina olen ma kaitsja ja unustan kõik tunded ära, mis seonduvad teiste lastega, sest see on ebanormaalne, et teised vaatavad, et küll ta on sul ikka hädine.. Aga ta on kasvatatud nii, et ta ei tohi lüüa ja kui keegi tahab midagi, siis lihtsam on ära anda ja uus võtta, sest kui ta just seda tahab mis sinu käes on, siis no mis sa ikka kakled.
Ma ei tea millest tuleb latel see kadedus ja kius. Mina olen oma last harjutanud teiste lastega juba algusest peale ja palju on aidanud see, et tal on sugulased kes on temaga ühevanused ja need kes on vanemad. Ja no ma ei tea.. korra on kiusu olnud ühe poolt, aga minu oma pole küll selle järgi kujunenud. Küll oli ta ka vahepeal väike ümber lükkaja, aga sai ka selgeks tehtud, et ei tohi.
Seega.. kui ma kuulen tõesti lasteaiast, et minu laps on kisatav, siis mida targemat teha kui õpetada jõuga näitama, et parem on mitte kiusata teda? Las siis olla sama agressiivne kui teised ja nii need kiskjad kasvavad.

Kommentaarid

 1. Kus linnas te elate? Tartus on näiteks selline vahva lasteaed nagu õuelasteaed, st lapsed viibivad 2x nädalas terve päeva õues. Neil on oma paik, siis teevad ühiseid tegevusi (laulavad, meisterdavad, räägivad jm). Käivad jalutamas ja õpivad taimi. Kõik on hästi rahulik ja mõnus. nendel päevadel, kui ollakse õues, siis magatakse sellises püsthütis, kus lapsed poevad magamiskottidesse. Teistel päevadel on neil tubased tegevused. Rühm ei ole suur (10 last, pluss lapsevanemad ise, kes saavad osaleda ja jälgida lapsi).
  Kurb on jah see lasteaeda minek ja sellega kaasnevad muudatused. Mäletan, et õepoeg oli ka lahke ja sõbralik, aga enda eest tuleb tavalasteaias seista :(
  Esimeses klassis peksti lausa õepoeg ühe teise kaasõpilase poolt läbi, kuna käivat nõmeda koolikotiga. Trauma oli nii hull, et üks silm sai püsiva kahjustuse ja näeb nüüd uduselt. Loomulikult peksja poisi lapsevanemad olid veel õigust täiski, sealt siis tulevadki meile sellised ühiskonnakodanikud.
  Kui võimalust on, siis ma soovitan eralasteaeda. Tartus oskan mitut soovitada, kui peaks olema vaja. Kui elate mujal, siis uuri, et kus ja kas oleks võimalik.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. ega jah.. nii kipub olema, et need kes karmid ei ole saavad karmilt koheldud. :( Tunnen õepojale kaasa.

   Kustuta
 2. Mina ei leia, et õige oleks õpetada laps vastu lööma. Väike inimene võib mõista seda teisiti ja ise kiusajaks muutuda. Kui tekivad probleemid, siis tuleb rääkida ja kui rääkimine kasvatajaga/lapsega(või tema vanemaga), kes kiusab ei aita, siis vahetada hoidu kui enam teisiti ei saa. Mina igal juhul oma last kiusajaks ei kasvata ja nagu elus ikka, siis kiusajad saavad oma karistuse varem või hiljem, sest elus lihtsalt on juba nii. :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma avaldasin arvamust ka, et parem kiusaja kui kiusatav kui kahest halvast paremat pole. Kuid kindlasti soovin ma rohkem, et ta oleks seltskondlik ja läbiks kõigiga.. olenemata perede rahakotipaksusest, nahavärvusest, keelest või eripärasusest. ÕNNEKS läheb ka minu nunnu eralasteaeda ja loodan, et seal on tal rahulik ja turvaline kuni tema isiksus välja kujuneb. Sest südames loodan, et ta jääb selliseks nagu ma ise olen. Parem säilitada rahu ja liikuda edasi kui anda jalaga ja vahtida ainult tagasi. ;)
   Pealkiri on selline pilgupüüdja, mitte, et ma nüüd täna hakkan last õpetama, et tuleb lüüa. ;) Aga ma usun, et mõistad mind. :D
   Aga nende kiusajate kohapealt.. tavaliselt tuleb see kodusest halvast eeskujust või lapse väärkohtlemisest, seega usun, et kiusaja ise vajab rohkem abi. Kuid ikkagi oma laps on ju kõige kallim.

   Kustuta
  2. Just, mõistan ka teistsuguseid arvamusi. :)
   Minu jaoks lihtsalt enne olgu kiusatav kui kiusaja iga kell. Silmaring, maailmatajumine ja raskustega toimetulek areneb ja selle võrra on hiljem elus lihtsam. Olen isegi kiusamist tunda saanud mõnel võrral ja vaid õppinud, et on olemas inimesi, kes pole väärt minu tähelepanu. Enamasti kiusaja ei viitsi tõmmelda kui näeb, et vastane ei näita välja ühtegi emotsiooni.

   Kustuta
  3. Suhteliselt sama meetodit kasutasin mina, aga samas andis ka enesehinnangule põntsu ja kindlasti on see mõjutav ka siiani. :(

   Kustuta

Postita kommentaar

Populaarsed postitused sellest blogist

Armastuskiri

Tasuta nänni ja natuke raha!

Natuke titejuttu. Platsenta emaka eesseinas.